20

Každý vlastník zahrady pochopitelně má jiné nároky na velikost a využití ploch, druh a rozsah výsadeb či vybavení zahrady. Některé aspekty ale budou společné pro návrh většiny zahrad.

 

Trávník

 

20

Trávník je obvykle základní zahradní plochou a pokud ho nechcete nechat divoce růst nebo pěstovat luční kvítí, budete ho muset pravidelně sekat v závislosti na intenzitě děšťů. Je rozdíl, zda sekání probíhá manuálně nebo pomocí automatické sekačky, ale oba typy údržby se mohou kombinovat, proto je dobré trávník optimalizovat pro oba.

V případě manuálního sekání benzínovou nebo akumulační sekačkou budou dělat největší obtíž kouty. Jednak sekáče donutí k častému couvání a také nebude možné je posekat dokonale. Proto by plocha trávníku měla mít ideálně oblé hrany. Při manuálním sekání je také vhodné, aby plochy či pásy měly zhruba stejnou šířku, nezáleží ale na tom, jak široké plochy jsou.

V případě využití automatické sekačky platí, že širší plochy bude sekat efektivněji. Automatická sekačka pravděpodobně bude fungovat tak, že pojede rovně a jakmile narazí na okraj, otočí se o několik stupňů a dále pojede opět rovně. Jakmile se ocitne v úzkém koridoru (např. šířky méně než 1,5 m), může se stát, že se bude častěji otáčet - jakoby se v prostoru "zasekne". Zároveň je možné, že kraje trávníku budou definovány podzemním vodícím drátem a úzké koridory možná budou znamenat více okrajů a tedy více vodících drátů, které bude potřeba udržovat.

Automatická sekačka má také další limity. Sklon trávníku, který nemůže být větší než 30%, ale většina sekaček zvládne sklon mnohem menší. Maximální možný sklon bude ještě menší v případě, že trávník bude mokrý od deště nebo závlahy.

Chcete-li, aby vaše zahrada byla optimálně navržená, oslovte zkušené návrháře.

 

Stromy

 

Pokud budete mít v prostoru trávníku strom, zvolte vhodně typ stromu. Některé stromy doslova hází klacky pod nohy, ale také plody, jako například katalpa, která průběžně shazuje zdřevnatělé lusky, nebo jabloně, jejichž plody jsou pro sekačku nepřekonatelné.

U stromů je potřeba dát pozor i na to, jak daleko se nachází od hranice pozemku. Strom s průměrem koruny do 3 m musí být minimálně 1,5 m od plotu, větší strom pak 3 m. Ale pozor: stromy se dělí na malé (do průměru 5 m), střední (5 - 10 m) a velké (od 10 m). Velký strom bude v dospělosti produkovat kvanta listí, plodů a jeho kořeny se budou snažit dostat za obvod své koruny - mohou tak narušovat konstrukce včetně oplocení, povrch trávníku včetně sousedova, z kořenů také mohou rašit noví jedinci. A soused z toho nemusí mít vůbec radost.

Na druhou stranu těžko najdete lepší obranu proti letnímu slunci, než je strom. Zajistí dokonalý stín, zvlhčí vzduch, bude příjemně šumět a v jeho větvích prozpěvovat ptáci.

 

Trvalky

 

Kdo nerad seká trávník, může využít výsadbové plochy s trvalkami. Pokud budou mít příznivé prostředí, odmění se květy a vytvořením celistvé pokrývky . Ani tak nebude tato varianta bezúdržbová.

 

Popínavé rostliny

 

Jsou popínavé rostliny, které mohou ozdobit plot nebo fasádu a dokonce se v některých městech mohou započítávat do plochy zeleně až 600% své plochy i když půdorysně zabírají minimální plochu. Některé krásně kvetou a voní. Některé dokonale zakryjí beton a rozpadající se konstrukce. Je však potřeba vědět, že některé popínavé rostliny se nezastaví před ničím a jakmile dosáhnou na cokoliv, po čem se mohou pnout, budou se pnout - využijí jakékoliv konstrukce, stromy, keře a dokonce budou zkoušet plazit se i po zemi či pod zemí.

 

Zpevněné plochy

 

U všech nových projektů je potřeba dodržet minimální plochu zeleně, která se zpravidla pohybuje okolo 50% plochy pozemku. Jak se to počítá? Z celkové plochy pozemku odečtěte plochu zastavěnou objekty (dům, zahradní stavby, oplocení, bazén) a dále odečtěte plochy zpevněné (chodníky, cesty, dlažby, parkování). Pokud vás napadlo nad stavebním úřadem vyzrát a část povinných parkovacích míst umístit na štěrkový trávník, protože babička stejně auto nemá, možná to nevyjde a i štěrkový trávník bude také považován nelogicky za zpevněnou plochu, nikoliv za zeleň.

Zbývající plocha je považována za zeleň, měla by být využita pro zeleň včetně trávníku a měla by mít schopnost vsakování dešťové vody.

 

Komunikační trasy

 

Pokud to jde, umožněte po celé zahradě možnost bezproblémového pohybu jak pro pěší (např. pro zahradníky), tak i pro mechanizaci. Stane se, že budete potřeba něco transportovat do zadní části zahrady buď na kolečku nebo kolovým či pásovým demprem, popřípadě budete potřebovat provést drobné zemní práce a bude potřeba projet bagrem. Ideální je pro tyto účely zpevněná cesta popř. trávník, který lze relativně snadno opravovat. Pokud se domníváte, že "parta ukrajinců" zvládne více práce než stroj, možná máte pravdu, problém je, že manuálních dělníků je a bude stále větší nedostatek - trend poslední doby je mechanizace.

 

 

 

 

Kamenné zdi

Návrhy a realizace kamenných opěrných zdí včetně dokončení zahradních úprav

Studie, vizualizace

Architektonický návrh, studie stavby, soulad s daným územím

Rekonstrukce Lobkovice

Prováděcí dokumentace k rekonstrukci objektu v památkově chráněném areálu.

Studie zahrady

Studie zahrady v obci Hradištko s využitím přírodních prvků

Zahradní domky

Studie zahradního domku s moderním designem a dvoukřídlými posuvnými dveřmi

Historický objekt v Praze

Spolupráce na částečné rekonstrukci historického objektu

Reference

Rekonstrukce Lobkovice

17

Prováděcí dokumentace k rekonstrukci objektu v památkově chráněném areálu.

Návrh komunikace

17

Zaměření zahrady, návrh dlážděné komunikace, odvodnění

Zaměření RD

17

Zaměření stávajícího stavu venkovského domu

Historický objekt na pražském výstavišti

17

Spolupráce na rekonstrukci historického objektu

Bytový dům ve Strašnicích

17

Dokumentace pro stavební povolení pro bytový dům v Praze

Zahradní domky

17

Studie zahradního domku s moderním designem a dvoukřídlými posuvnými dveřmi

Lobkowiczký palác

17

Zaměření části Lobkowiczkého paláce a digitalizace stávající dokumentace

Dřevostavby

17

Návrh a realizace zahradních staveb z masivního modřínového a dubového dřeva.

Historický objekt v Praze

17

Spolupráce na částečné rekonstrukci historického objektu

Kamenné konstrukce

17

Vápencová opěrná zeď s minimálními spárami ve svažitém terénu s technickým řešením odvodnění.

Studie zahrady

17

Studie zahrady v obci Hradištko s využitím přírodních prvků

Rekonstrukce RD s vizualizací

17

Dokumentace pro stavební povolení

Návrh školní zahrady

17

Dokumentace pro stavební povolení a výběr zhotovitele

Zahrada, garáž, altán

17

Návrh a realizace prostorné garáže s altánem, jednání s úřady

Kontakty a firemní údaje

  • Ondřej Petráček

    projektant staveb i zahrad, stavební technik

     

    +420 775 078 878 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

     

     

    IČ: 61016217

     

     

  • Ing. Dana Vokurková

    projektant, stavební inženýr

     

    +420 602 392 321 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

    https://www.vsudearch.cz

     

    IČ:  86959905

     

     

^ nahoru